6 câștigători și 5 învinși de la Marele Premiu al Australiei – Cine a pus mulțimea în picioare la Melbourne?

Circuitul Albert Park, foarte revizuit din Melbourne, a oferit un Mare Premiu palpitant pentru a marca revenirea în curse de Formula 1 în Australia pentru prima dată din 2019. Am ales șase câștigători și cinci învinși din Marele Premiu al Australiei…

Câștigător: Charles Leclerc

Pe hârtie, Charles Leclerc nu credea că schimbările majore ale circuitului Albert Park din Melbourne s-ar potrivi cu Ferrari-ul său F1-75, dar realitatea s-a dovedit a fi foarte diferită.

Tânărul în vârstă de 24 de ani și-a asigurat pole position cu cea mai mare marjă din acest an și a continuat să domine Marele Premiu pentru a-și asigura a doua victorie a sezonului și a patra din carieră.

CITEȘTE MAI MULT: „A fost prima cursă în care am putut controla decalajul”, spune Leclerc după ce și-a extins liderul în campionat Down Under

Este doar a doua oară în ultimii 18 ani când un pilot Ferrari a luat un Grand Slam – victorie, pole, cea mai rapidă tură, a condus fiecare tur – și conduce campionatul cu 34 de puncte, o marjă mai mare decât a avut-o oricine alt moment. an.

Leclerc și Ferrari-ul său merg din ce în ce mai mult anul acesta

Învins: Max Verstappen

A fost un weekend provocator pentru Max Verstappen, care nu s-a simțit niciodată mulțumit de Red Bull în niciun moment în timpul weekendului și a urmărit mereu echilibrul și configurația.

Chiar și așa, campionul mondial în exercițiu alerga un al doilea confortabil în cursă când RB18-ul său a suferit o problemă mecanică, despre care echipa a bănuit-o că era o scurgere externă de combustibil.

CITEȘTE MAI MULT: „Dacă vrei să lupți pentru titlu, aceste lucruri nu se pot întâmpla” – Verstappen frustrat de pensionarea „inacceptabilă” din Melbourne

Retragerea a fost a doua lui în trei curse și îl lasă la 46 de puncte de Leclerc în clasament, cu 20 de curse mai rămase.

1390613863

După-amiaza lui Verstappen sa încheiat într-un mod dezamăgitor

Câștigător: George Russell

Chiar și George Russell a fost surprins când i s-a spus, după cursă, că este acum al doilea în clasamentul piloților, britanicul crezând că echipa sa Mercedes, aflată în dificultate, are doar a cincea cea mai rapidă mașină în acest moment.

În ciuda lipsei de performanță, Mercedes – și în special Russell – au fost nemilos de eficienți în a profita la maximum de ceea ce au.

Deși norocos cu cronometrarea mașinii de siguranță, Russell a obținut totuși maximum din pachetul său pentru a profita de oportunitățile sale și a asigura primul său podium pentru Mercedes și l-a învins pe coechipierul Lewis Hamilton pentru a doua cursă consecutivă.

CITEȘTE MAI MULT: Russell spune că primul podium Mercedes și locul doi în campionat este „destul de nebunesc”

Învinși: Aston Martin

Mandatul lui Mike Krack ca director de echipă Aston Martin a avut un început provocator – și acesta a continuat cu, așa cum a spus Krack, un „weekend de uitat” pentru operațiunea miliardarului Lawrence Stroll din Melbourne.

Marele Premiu al Australiei 2022: Vettel se prăbușește pe circuitul Melbourne Grand Prix

Echipa a ajuns cu o factură de daune semnificativă, deoarece Lance Stroll și Sebastian Vettel au avut amândoi accidente sâmbătă. Echipa a făcut o treabă grozavă pentru a reconstrui mașinile, dar Vettel – care își începea sezonul în Australia după ce a ratat primele două curse cu Covid 19 – s-a prăbușit din nou duminică.

Cu Williams marcând, ei sunt acum pe ultimul loc în campionat și singura echipă care încă a marcat în acest sezon.

CITEȘTE MAI MULT: Vettel spune că Aston Martin a fost „prea o mână pentru mine” după ce s-a prăbușit din întoarcerea curselor în Australia

Câștigător: Alex Albon

Alex Albon s-a confruntat cu o luptă dificilă la Melbourne, după ce a fost retrogradat în spate, când Williams lui nu a avut suficient combustibil după calificare pentru a furniza o probă pentru testare.

Dar a reușit o strategie mai riscantă la perfecțiune, rulând 57 din cele 58 de ture pe anvelopa tare, gestionând degradarea compusului în mod impresionant și scoțând un spațiu suficient pentru a opri softurile pentru ultimul tur și a rămâne în top 10.

A fost primul său punct pentru Williams, primul punct al echipei din an și primul în Australia din 2017.

1390574427

Albon a marcat un punct foarte greu câștigat la Melbourne cu o strategie agresivă

Învins: Carlos Sainz

Acesta a fost cel mai dificil weekend al lui Carlos Sainz din ultimele luni, lupta spaniolului de a se simti confortabil cu mașina perturbată de o serie de probleme cu volanul.

S-a calificat pe locul al nouălea, după ce a pierdut prima rundă în Q3 într-un steag roșu, fără timp suficient pentru a pregăti anvelopele pentru a doua rundă, iar apoi echipa și-a schimbat volanul cu doar câteva clipe înainte de turul de formare de duminică.

CITEȘTE MAI MULT: Weekend-ul GP din Australia este „un pic de dezastru”, spune Sainz după ce a ieșit

Mașina a intrat în anti-calare, a coborât pe locul 14 și apoi a greșit încercând să-l depășească pe Zhou Guanyu cu cauciucuri reci pentru a se învârti în pietriș. Asta i-a pus capăt seriei sale de 17 puncte de curse și o serie de 31 de Grand Prix fără retragere – ambele anterior cele mai lungi șiruri active.

Câștigători: McLaren

A fost un început de sezon pedepsitor pentru McLaren, care a plătit prețul pentru că au întâmpinat probleme cu puntea față în testele din Bahrain.

1390587628

Puncte duble pentru McLaren au încheiat un weekend mult mai bun pentru echipa papaya

Cu toate acestea, echipa britanică a făcut progrese de la weekend la sfârşit de săptămână, iar o combinaţie de perfecţionare a maşinilor şi caracteristici ale pistei au făcut ca acestea să fie suficient de competitive pentru a pune ambele maşini în primele şase la Melbourne, nefiind terminate mai sus de şaptea în primele două curse ale cursei. 2022.

Ei trec peste Alpine pe locul al patrulea în campionatul constructorilor, cu Daniel Ricciardo zâmbind în timp ce a marcat primele puncte ale anului în cursa de acasă.

CITEȘTE MAI MULT: McLaren mulțumit de finalul cu puncte duble – dar Norris avertizează că repetarea va fi dificilă

Învins: Fernando Alonso

Weekendul acesta a promis atât de multe pentru Fernando Alonso, dar în cele din urmă a livrat a doua cursă consecutivă fără puncte.

Spaniolul a considerat că era pe cale să ia stâlpul provizoriu atunci când deteriorarea unui inel de ulei a făcut ca mașina să taie colțul din mijloc și să-l arunce în perete.

El urma să salveze puncte solide duminică, Alonso crezând că locul șase era posibil, dar strategia sa a fost afectată de Safety Car. Pilotul alpin a fost apoi forțat să se oprească a doua oară cu cauciucurile sale medii în stare proastă și a renunțat la concursul de puncte.

1390613746

După un început de weekend strălucit, lucrurile au mers din rău în mai rău pentru Alonso

Câștigător: Sergio Perez

Sergio Perez a avut un ghinion disperat cu Safety Car în Arabia Saudită și, în timp ce a fost anulat din nou de ea în Australia, a ripostat impresionant pentru a ocupa locul al doilea.

A fost prima dată când mexicanul a terminat în primele șase la Melbourne în nouă vizite anterioare și a fost primul său podium al sezonului.

Un al doilea punct succesiv, după ce sa retras în deschiderea sezonului, îl ajută să treacă înaintea coechipierului Verstappen pe locul patru în clasamentul piloților.

CITEȘTE MAI MULT: Nu am putut să egalăm Ferrari în niciun moment’, spune Perez după ce a salvat locul 2 pentru Red Bull

Învinși: Haas

Haas a lăsat un Grand Prix fără puncte pentru prima dată în acest sezon, deoarece o calificare slabă i-a lăsat în cele din urmă cu prea multe de făcut în cursă.

Mick Schumacher a pierdut câteva poziții cu o excursie în afara pistei și a terminat în cele din urmă pe locul 13, în timp ce strategia coechipierului Kevin Magnussen a fost distrusă de Safety Car și a ajuns pe locul 14.

1390597756

Niciun punct pentru Haas, dar au fost dornici să ia aspectele pozitive

Totuși, nu a fost deloc rău, deoarece echipa a găsit o bună parte de performanță de vineri până sâmbătă – și a arătat un ritm bun de cursă. În plus, sunt pe locul șapte solid în campionatul constructorilor.

Câștigător: Marele Premiu al Australiei

Organizatorii Marelui Premiu al Australiei au organizat întotdeauna un eveniment uimitor – dar și-au dus jocul la un alt nivel pentru revenirea curselor de F1 pentru prima dată în 1.121 de zile.

Un impresionant 420.000 de fani s-au strâns în Albert Park pentru a oferi cea mai mare prezență de weekend sportiv din Australia.

Atmosfera a fost incredibilă, zona de fani era zguduită, iar programul de curse plin a oferit o sărbătoare de divertisment pe o pistă care a prezentat mai multe modificări la viraje și care a fost reapărută la suprafață pentru prima dată în 25 de ani.

CITEȘTE MAI MULT: Ce au spus echipele – Ziua cursei în Australia