Cinci puncte de discuție de la Levante 2-3 Barcelona

Seria victorioasă a Barcelonei a continuat la Levante, chiar dacă echipa lui Xavi a dat trei penalty-uri și s-a întâlnit cu o echipă gazdă dispusă să arunce aproape totul asupra catalanilor.

Trei penaltyuri într-un joc sunt destul de nemaiauzite, dar s-au întâmplat la Levante, la puțin peste o săptămână după ce Real Madrid a primit un hat-trick de lovituri la fața locului împotriva lui Celta Vigo în La Liga. Teoreticienii conspirației vor avea o zi de teren cu asta.

Barca nu poate avea prea multe plângeri cu privire la nicio lovitură de la fața locului, dar a făcut genial de bine pentru a lua în continuare toate cele trei puncte pe un teren în care s-a luptat în trecut. Oamenii lui Xavi au trebuit din nou să vină din spate, să sape și să arate un adevărat spirit de luptă și din nou au luat atu.

Bineînțeles că nu a fost cea mai frumoasă performanță a lui Barca, dar după un astfel de meci de tip rollercoaster, acele trei puncte se vor simți și mai speciale. Barca are acum 15 meciuri neînvinsă și, potrivit lui Mister Chip, este prima echipă care a câștigat un meci în La Liga, după ce a primit trei lovituri la fața locului.

Xavi a optat să-i dea odihnă lui Pedri și Gavi pentru acesta și a început pe ambii adolescenți pe banca de la Levante. A fost o decizie de înțeles, având în vedere volumul de muncă actual al lui Barca, dar antrenorul a ajuns să cheme duoul la începutul reprizei secunde, cu echipa sa în urmă.

Nico Gonzalez primise primul start la Barcelona din ianuarie, dar nu a profitat cu adevărat de ocazie. Jocul lui Barca din prima repriză a fost prea lent și greoi, lipsind intensitatea necesară chiar și pentru a egala un Levante feroce.

Pedri și Gavi au avut nevoie de doar câteva minute pentru a-l pune pe Barca în avantaj pentru prima dată în meci, cu un gol cu ​​adevărat special. Alerga și pasa lui Gavi au fost atât de bune de urmărit și i-au permis lui Pedri să ajungă la nivel cu o lovitură a cizmei drepte.

Barca mai avea de lucru pentru a continua și a câștiga jocul, dar nu există nicio îndoială că introducerea celor doi tineri a fost crucială. Xavi a insistat după meci că Barca nu depinde de Pedri, dar statisticile sugerează altceva.

Opta a evidențiat înainte de începerea startului cum Barca a câștigat 80% din jocurile lor din La Liga în acest sezon, când Pedri a fost în XI-ul titular. Când mijlocașul nu este în echipă, rata scade la doar 42,1%. Spune.

Fotografie de David S. Bustamante/Soccrates/Getty Images

Unul dintre momentele cheie ale meciului a fost când Levante a primit un al doilea penalty, la doar cinci minute după ce Levante a preluat conducerea cu o lovitură de la punctul lui Jose Luis Morales.

Eric Garcia, care de altfel a avut un meci extrem de impresionant încă o dată, a fost vinovat de data aceasta și părea că era pe cale să fie noapte bună pentru Barcelona, ​​cu Levante pregătit să meargă cu 2-0.

Cu toate acestea, Marc-Andre ter Stegen a avut alte idei și a salvat efortul lui Roger Marti, care părea să ofere o nouă viață Barcăi. Trei minute mai târziu, Barca egalase și dintr-o dată întregul joc al jocului se schimbase din nou.

Portarul Barcei a avut o mulțime de critici în acest sezon, și pe bună dreptate uneori, dar este cu siguranță în creștere în acest moment și a fost cu siguranță cheia pentru victoria de duminică.

Pierre-Emerick Aubameyang și Ousmane Dembele au fost, de asemenea, cheia victoriei, deoarece duoul s-a combinat din nou pentru a pune Barca la egalitate. Atacantul fusese practic anonim la Levante până când a reușit cu capul o minge delicioasă de la Dembele acasă.

Este acum 10 din 14 meciuri pentru internaționalul din Gabon de când s-a alăturat Barcelonei cu un transfer gratuit în ianuarie. Aubameyang l-a egalat pe Memphis Depay drept cel mai bun marcator al echipei în 2021-22 în 15 meciuri mai puține.

Aubameyang i-a spus încă o dată lui Dembele să rămână după meci și nu poți să nu te întrebi dacă prezența atacantului la club l-ar putea ajuta pe francez să continue.

Dembele este în formă și deja în fruntea clasamentelor de asistență în La Liga alături de Karim Benzema de la Real Madrid pe 11. Încă nu avem idee cu adevărat ce gândește Dembele despre viitorul său, dar sărbători vesele când Luuk de Jong a marcat câștigătorul cu siguranță nu a dat aspectul unui bărbat care nu este deranjat de club.

De Jong s-a îndreptat din nou pentru a-i asigura Barcelonei trei puncte la întoarcerea în echipă, după ce a fost testat pozitiv pentru Covid-19. Olandezul rămâne o variantă foarte utilă de pe bancă și a demonstrat încă o dată de ce la Levante.

Barca părea să se îndrepte spre egalitate, după ce penalty-ul lui Gonzalo Melero a adus jocul înapoi la 2-2, ceea ce l-a determinat pe Xavi să-l trimită pe De Jong pentru a găsi un câștigător. Și exact asta a făcut cu o lovitură de cap în ultimele secunde.

De Jong are acum șase goluri în campionat pentru Barcelona, ​​doar Memphis și Auba au marcat mai multe și merită să subliniem cât de importante au fost golurile sale pentru catalani.

Xavi l-a descris pe De Jong ca fiind o „opțiune grozavă” și „un exemplu pentru toată lumea” după meci, dar însuși marcatorul a fost probabil cel mai bine pus-o.

„A marca goluri este întotdeauna un sentiment uimitor” el a spus. „Dar a marca în ultimele minute pentru a câștiga cele trei puncte este ceva cu adevărat special. Am făcut-o de câteva ori în cariera mea și nu devine niciodată normal acest sentiment. Este uimitor.”