Mets vin împotriva lui Padres, forțează jocul 3, în timp ce Phillies îi scot pe Cardinals din seria de wild-card

Sezonul 2022 MLB avansează într-o lume nouă și curajoasă, un grup postsezon cu 12 echipe care va decide un campion în luna următoare. Explozia de baseball cu mize mari pune în față opt echipe – Guardians-Rays, Cardinals-Phillies, Blue Jays-Mariners, Mets-Padres – pentru dreptul de avansare. Și devine foarte repede. Noua serie cu cele mai bune dintre trei wild-card a început vineri cu Părinții umilindu-l pe Max Scherzer și pe Phillies schimbă situația în St. Louis.

Semințele de top cu care s-ar confrunta în runda următoare sunt familiare – the Los Angeles Dodgers, Houston Astros, Atlanta Braves și New York Yankees. Dar cu siguranță unii dintre acești concurenți au planuri pentru a răsturna ordinea mondială existentă a baseballului.

[Here’s the full TV schedule for the MLB postseason]

Phillies i-a oprit pe Cardinals, punând capăt carierelor istorice ale lui Albert Pujols, Yadier Molina

Atâta vreme, St. Louis. La o zi după o criză din a noua repriză, Cardinalii și-au văzut sezonul – împreună cu carierele lui Albert Pujols și Yadier Molina – s-au încheiat în mâinile Phillies și asul Aaron Nola. Pilonul de bază al Philadelphia, în vârstă de 29 de ani, a fost genial în debutul său în playoff, mergând 6 2/3 reprize fără scoruri, în timp ce Philadelphia i-a eliminat pe Cardinals cu o victorie cu 2-0.

Pujols și-a încheiat cariera în Hall of Fame cu un single.

Înfrângerea pune capăt, de asemenea, campaniilor la nivel de MVP ale pietrelor de temelie ale Cardinalilor Nolan Arenado și Paul Goldschmidt. Perechea a mers 1 pentru 15 în seria de două jocuri și 0 pentru 8 în Game 2. Pujols, la rândul său, a realizat un simplu în ceea ce s-a dovedit a fi ultimul său la bât, și a fost înlocuit de un ciupit. alergător.

Este mai departe și în sus pentru Phillies, care a primit un home run de la Bryce Harper – mai mult de încurajator având în vedere întreruperea sa de curent de când s-a întors de la accidentare – și un sacrificiu de la Kyle Schwarber pentru a susține Nola și compania. Ei vor trece mai departe pentru a se confrunta cu capul de serie nr. 2 Atlanta Braves.

Liliecii lui Mets se trezesc, îi lovesc pe Padres pentru a forța Jocul 3

Francisco Lindor și Pete Alonso au făcut un home, iar campionul la bataie Jeff McNeil a realizat o simplă cheie de două runde, în timp ce Mets au luat jocul 2 de la Padres, 7-2. Forțați să intre într-un joc de eliminare, Mets, cu 101 de victorii, s-au înclinat pentru a forța un joc al treilea în care câștigătorul ia totul duminică la New York.

Jacob deGrom a început pentru Mets, trăgând șase reprize și permițând două runde cu opt strikeouts. Pornitorul lui Padres, Blake Snell, nu s-a descurcat la fel de bine – a mers pe jos șase bateri și a durat doar 3 1/3 reprize. Dar pentru toate luptele, Snell a permis doar două alergări. Le-a luat Mets până în a șaptea repriză pentru a se separa. Într-o repriză lungă împotriva releverului Adrian Morejon – plin de probleme cu PitchCom – Mets au lovit patru runde, începând cu marea lovitură a lui McNeil.

Managerul Buck Showalter l-a adus pe Edwin Diaz pe toată lumea pentru a lansa a șaptea repriză și a primit cinci out-uri de la el înainte de a se întoarce la Adam Ottavino și, în cele din urmă, Seth Lugo.

Victoria Mets stabilește o confruntare duminică pentru dreptul de a-i înfrunta pe Dodgers în NLDS. Se așteaptă ca Mets să-l trimită pe Chris Bassitt la movilă pentru a-l înfrunta pe Joe Musgrove de la Padres.

Marinarii se întorc din deficit de 7 runde pentru a elimina Blue Jays

În primul lor postsezon din 2001, Marinarii avansează în ALDS într-un mod dramatic. După ce a câștigat vineri meciul 1, Seattle a căzut în urmă cu 8-1 în a cincea repriză împotriva Blue Jays în meciul 2 de sâmbătă. Și apoi… fanii de la o petrecere de ceasuri din Seattle au inventat „pantoful de raliu”, marinarii au început să se ralieze.

Au redus deficitul la trei pe un teren sălbatic și un homer de Carlos Santana în al șaselea. Apoi Blue Jays s-a îndreptat pe o rundă pentru a face 9-5 în repriza a opta. Relieful de la Blue Jays Anthony Bass a început repriza, dar a renunțat la lovituri directe fără a înregistra un out. Mai aproape de Toronto, Jordan Romano a intrat și a primit două lovituri înainte ca opritorul Mariners JP Crawford să lovească în terenul central cu bazele încărcate.

Având în urmărire, terenul central al Blue Jays, George Springer, și opritorul scurt Bo Bichette s-au unit într-o coliziune înfricoșătoare care l-a lăsat pe Springer rănit pe gazon. Toți cei trei alergători au marcat pentru a egala meciul. În a noua repriză, Adam Frazier și frecventul erou de la Seattle, Cal Raleigh, au încordat dublu pentru a-i pune pe Mariners în avantaj.

După ce au folosit o mare parte din stațiunea lor, Mariners au apelat la debutantul George Kirby pentru a încheia victoria cu 10-9 și a obține prima victorie a francizei în serie postseason de la ALDS din 2001. Ei avansează pentru a înfrunta Astros, rivalii și chinuitorii lor din AL West.

Gardienii îi elimină pe Rays cu un homer la plecare pentru a sparge egalitatea fără scor pe locul 15

A fost nevoie de 15 reprize pentru ca oricine să marcheze, dar debutantul de la Cleveland Guardians, Oscar Gonzalez, a marcat foarte bine. Un homer zgomotos la finalul celui de-al 15-lea ia trimis pe Guardians la o victorie cu 1-0 în timp ce avansează în ALDS împotriva lui New York Yankees, iar Tampa Bay Rays sunt trimiși acasă sâmbătă.

Gonzalez, un jucător de teren în vârstă de 24 de ani, care folosește tema melodiei din „SpongeBob Squarepants” ca muzică de drum, a fost singurul jucător din joc cu mai mult de un hit. Pitcherii au dominat jocul 2, începând cu Triston McKenzie de la Guardians și Tyler Glasnow de la Rays. Relieverul Sam Hentges, al optulea aruncător al zilei de la Cleveland, a făcut trei reprize și a lovit șase pentru a câștiga victoria.

Rays devin prima echipă eliminată în noua serie de wild-card, înscriind un total de o rundă în 24 de reprize.

Trebuie să prindeți din urmă poveștile majore pe măsură ce postsezonul începe? Vă avem acoperit.