Scorul Manchester City vs. Real Madrid: bărbații lui Guardiola câștigă un thriller cu șapte goluri, dar Benzema îl menține pe Real în el

În cele 90 de minute absolut uimitoare de fotbal de atac, Manchester City l-a învins pe Real Madrid în prima manșă a semifinalei Ligii Campionilor, la Etihad, marți, cu 4-3. Un meci sălbatic cu nenumărate ocazii, cele trei goluri din prima repriză au fost depășite cu patru în a doua repriză, Los Blancos rămânând la o distanță scurtă înainte de manșa secundă de săptămâna viitoare la Madrid, în ciuda faptului că nu merită.

City a fost în mod clar echipa mai bună cu șanse mai mari și oricine este martor la acel spectacol al fotbalului trebuie să se simtă surprins să-l vadă pe Real chiar și cu viața intrând în manșa secundă. City a câștigat bătălia xG, 2.37-1.48, dar în timp ce gazdele au dominat cu încă cinci lovituri și cu aproape 20% mai multă posesie, șansele ratate au fost cele care vor fi amintite. Cu o finalizare ceva mai bună sau un atacant adevărat (se zvonește foarte mult de semnarea lui Erling Haaland de la Borussia Dortmund, de exemplu), chiar ar fi putut trece cu cinci sau șase pe partea spaniolă.

Mergând cu 2-0 la doar 11 minute prin Kevin de Bruyne și Gabriel Jesus, Karim Benzema a fost cel care a retras Real la 2-1 înainte ca Vinicius Jr. să facă 3-2. Apoi Benzema a făcut-o din nou, trăgând Realul înapoi într-unul târziu cu golul final al jocului printr-o lovitură de pedeapsă.

Patru jucători diferiți au marcat pentru City, Phil Foden și Bernardo Silva alăturându-se primilor doi, dar Pep Guardiola nu va fi prea încântat de rezultat. Da, o victorie este o victorie, dar City a fost pe drumul spre o victorie cu mai multe goluri de mai multe ori în acest meci, Realul a revenit și lăsând totul de decis la Santiago Bernabeu.

Cu remiza, Manchester City se va simți…

Frustrat. Se simte aproape de parcă au remizat, doar pentru că avantajul cu un singur gol nu este ceea ce simt că merită. Ei au făcut ca apărarea lui Real Madrid să pară o prostie uneori, iar o rafală de centre din spate până târziu părea să ducă cu siguranță la a cincea, dar nu a ieșit nimic din ele. Ei vor rămâne favoriți în această cravată, dar ceea ce era setat să fie un somn confortabil de noapte va fi acum unul de răsucire și întoarcere, întrebându-se ce ar fi putut fi.

Cu remiza, Real Madrid se va simți…

Absolut încântat. Ei știu că nu aveau treabă să țină atât de aproape, dar băieții lor mari au făcut un pas cu Benzema și Vinicius Jr., fiecare producând goluri stelare. Acum, apărarea trebuie să se îmbunătățească, pentru că dacă nu, se vor termina. Dar au încheiat cele 90 de minute cu viață într-un meci în care păreau lipsiți de viață în 11 minute.

Moment de schimbare a jocului: golazoul lui Vinicius Jr

City conducea Real cu 3-1 în minutul 53, când Phil Foden și-a primit golul meritat și părea că porțile erau pe cale să se deschidă. Dar apoi, cu Fernandinho marcandu-l, Vinicius Jr. a realizat unul dintre golurile solo ale sezonului. O nucșoară falsă l-a văzut pe poartă la linia de jumătate, terminând superb dintr-un unghi strâns. Aruncă o privire:

Acel gol a menținut Real în el, le-a dat un pic mai multă încredere în elan și a prevenit un scor de 4-1 care ar fi putut fi lovitura de moarte.

Omul meciului: Kevin de Bruyne

De la James Benge al nostru:

O altă cravată de spectacol a fost îndoită la voința lui De Bruyne. De la dartul perfect cronometrat până la centrarea lui Riyad Mahrez, el a fost cel mai bun, prezentând întregul repertoriu de pase perfecte, alergări dinamice și forță în dueluri.

Și Benge are dreptate. Era în afara acestei lumi și, de departe, cel mai bun jucător de pe teren, dar știe că unele dintre acele mingi în care le-a livrat ar fi trebuit să fie ascunse. Poate repeta această performanță în manșa secundă?

Cel mai egoist moment al jocului: ratarea lui Riyad Mahrez

Cu City deținând controlul deplin la 2-0 și cu un gol care ar putea să-l îndepărteze confortabil pe Real, Riyad Mahrez a fost trimis pe dreapta. L-a avut pe Phil Foden deschis pe partea stângă a porții, dar a decis să facă asta…

Este imposibil să nu te întrebi dacă domnișoara o va face bântuie Manchester City.

Afișarea de top de îndemânare: atingerea gustoasă a lui Foden

Nu ai nevoie de cuvinte pentru a descrie frumusețea. Aruncă o privire la Foden care așează o minge de parcă ar avea un magnet în cizmă.

Sau a fost?

Ne cerem scuze anticipate lui Micah Richards, care a fost surprins de camerele de filmat în timpul meciului cu o îndemânare incredibilă. Mâncând un fel de paste în timp ce urmărea meciul, iată cum a reacționat la deschiderea lui de Bruyne.

Momentul incredibil pentru a ține acea bucată de paste penne în gură și ai putea argumenta că a fost mai impresionant decât Foden. Vezi, mutarea aia de împrumut la Fiorentina a meritat ceva!